Strona Projektów Unijnych w Starostwie Powiatowym w Ole?nicy Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Powiat Oleśnicki Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Oficjalny Kanał
START  |   CIASTECZKA-INFORMACJE  |   MAPA STRONY  |   KONTAKT
Wysoki kontrast
Logo Powiatu Trasy rowerowe
 
Diagnostyka raka jelita grubego - TEST
Powiat
Starostwo
Edukacja
Turystyka
Akty prawne
Inwestycje
Apteki

Pomoc Prawna

Powiat Oleśnicki w koalicji samorządów na rzecz profilaktyki nowotworów jelita grubego

Dzięki inicjatywie Zarządu, Powiat Oleśnicki przystąpił do koalicji samorządowej na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dziś w starostwie odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji współpracy pomiędzy Wicemarszałkiem Dolnośląskim Marcinem Krzyżanowskim a Starostą Oleśnickim Sławomirem Kapicą. W wydarzeniu uczestniczył również wicestarosta Stanisław Stępień oraz p.o. dyrektor Powiatowego Zespołu Szpitali Przemysław Magiera. Porozumienie zostało zawarte na okres trzech miesięcy (1.02.2021 – 30.04.2021) i opiewa na 100 bezpłatnych testów.

Za promocję programu i za skierowanie zaproszenia do Powiatu Oleśnickiego marszałkowi oficjalnie podziękował wicestarosta Stanisław Stępień, słowa wdzięczności kierując również do dyrektora szpitala, który przyjął na siebie obowiązek organizacyjny związany z tym przedsięwzięciem.
Z kolei sam Marcin Krzyżanowski z radością przyjął fakt, że do koalicji przystąpił powiat położony tak blisko Wrocławia i że dzięki temu zacieśni się współpraca pomiędzy oleśnickim szpitalem a Dolnośląskim Centrum Onkologii. – Jesteście już 18 samorządem, który podpisał porozumienie – dodał wicemarszałek. - Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku przyjadę do państwa z kolejnym programem profilaktycznym – uchylił rąbka tajemnicy.

Zachęta do kolonoskopii
Z aktywnej działalności na rzecz profilaktyki zdrowia znany jest dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii dr hab. Adam Maciejczyk, z którym rozmawialiśmy telefonicznie tuż po podpisaniu deklaracji przez wicemarszałka i starostę. Gratulując Powiatowi Oleśnickiemu przystąpienia do koalicji, Adam Maciejczyk zwrócił uwagę na fakt, że badania na krew utajoną w kale nie są alternatywą dla kolonoskopii. - Szukamy dodatkowego czynnika zachęcającego ludzi do badań przesiewowych przy użyciu kolonoskopii i tak należy interpretować projekt, który koordynujemy – wyjaśnia i prosi, aby podkreślić: - Nigdy nie mówiliśmy, że te badania są zamiast kolonoskopii. To badania dla tych, których do kolonoskopii jest najtrudniej przekonać.

U 11% wynik pozytywny
Celem współpracy będzie realizacja programu „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn” na rzecz mieszkańców powiatu oleśnickiego. Program obejmuje swoim zasięgiem cały obszar Dolnego Śląska, a koordynatorem projektu jest Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu. U 11% dotychczas zbadanych w gminach pod Wrocławiem wynik był pozytywny, który kwalifikował pacjenta do badania kolonoskopowego.
Program profilaktyki raka jelita grubego oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest ilościowe oznaczenie krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem, które pozwala na wykrycie ewentualnych zmian w jelicie grubym w sposób najmniej inwazyjny. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię.


Jaka procedura
- pacjent zgłasza się do Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, do rejestracji znajdującej się na parterze, gdzie otrzyma ankietę, zestaw do samodzielnego pobrania próbki kału i wszystkie potrzebne informacje
- wypełnioną ankietę i próbkę pacjent oddaje w rejestracji szpitala od poniedziałku do środy, w godzinach 8.00-15.00
- o wyniku badania pacjent informowany będzie telefonicznie
- wszelkie informacje udzielane są w rejestracji szpitala pod numerem 71 77 67 300

Dla kogo
W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:
- osoby w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
- osoby w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
- osoby w wieku 25-49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

powrót do aktualności

2021-01-29 Przeslij link Wyświetleń: 204

DANE KONTAKTOWE:

Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
ul. J. Słowackiego 10
 56- 400 Oleśnica

tel. 71 314 01 14
tel. 71 314 01 11
fax 71 314 01 10

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Starostwa Powiatowego w Oleśnicy

Deklaracja dostępności

bierutów bądź dziadowa gmina herb kłoda miasto międzybórz oleśnica sprostowania starosta syców twardogóra współpraca wydziały biblioteka dokumenty dożynki flaga geodezja komisje koncert koncerty konsumentów odpowiedzi oświadczenia powiat prasowe projekty przdszkole przetargi przygotowany publiczne rada rekrutacja rzecznik sesja starosta starostwo wicestarosta zamówienia zarząd

Wykonanie: eMKA Interactive (c) 2007-2015