Annabelle Lane Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
Strona Projektów Unijnych w Starostwie Powiatowym w Ole?nicy Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Powiat Oleśnicki Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Oficjalny Kanał
START  |   CIASTECZKA-INFORMACJE  |   MAPA STRONY  |   KONTAKT
Wysoki kontrast
Logo Powiatu Trasy rowerowe
 
Powiat
Starostwo
Edukacja
Turystyka
Akty prawne
Inwestycje
Apteki

Obradował Konwent

Kształt powstającej strategii rozwoju naszego województwa, podatek „janosikowy” i ratownictwo medyczne to tylko niektóre zagadnienia, wybrane z całej palety tematów poruszanych podczas dwudniowego Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego jaki odbył się w Sycowie w dniach 9-10 lipca. Miejscem spotkania była restauracja Aroma Stone (dawny Plon).

Galeria zdjęć z Konwentu

W konwencie uczestniczyli reprezentanci powiatu milickiego, trzebnickiego, lubińskiego, legnickiego, polkowickiego, oławskiego, bolesławieckiego, górowskiego, wałbrzyskiego, lwóweckiego, strzelińskiego, jaworskiego, ząbkowickiego, świdnickiego, wołowskiego, kłodzkiego, kamiennogórskiego, oleśnickiego, złotoryjskiego, średzkiego, jeleniogórskiego, zgorzeleckiego.

Powitania gości oraz otwarcia obrad dokonał starosta bolesławiecki Cezary Przybylski - przewodniczący konwentu, a następnie głos zabrał starosta oleśnicki Zbigniew Potyrała – wiceprzewodniczący, który wspomniał, że konwent na terenie powiatu oleśnickiego organizowany jest już po raz drugi.

Dwa lata temu również w Sycowie w istniejącej wówczas Restauracji Plon (spłonęła w marcu ubiegłego roku) spotkali się przedstawiciele dolnośląskich powiatów, by wspólnie dyskutować o kondycji samorządu terytorialnego. Starosta Z. Potyrała podkreślił, że w rok po olbrzymim pożarze, właścicielom restauracji udało się ją odbudować, co wymagało wielkiej determinacji i poświęcenia z ich strony i jest doskonałym przykładem tego, jak można podnieść się po wielkiej tragedii. Starosta poprosił także by właściciel Aroma Stone Leszek Iwanicki sam w kilku słowach opowiedział o wydarzeniach sprzed roku oraz procesie odbudowy.

Pierwszym tematem Konwentu był stan prac nad Strategią Województwa Dolnośląskiego, o którym opowiedział członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj. Nowy dokument strategiczny ma zostać przyjęty w grudniu 2012 r. ale zanim do tego dojdzie, poddany zostanie konsultacjom społecznym, w których uczestniczyć będą także przedstawiciele powiatów.

J. Tutaj po krótce scharakteryzował nową strategię, która ma być syntetyczna i konkretna, a jej głównym celem będzie przygotowanie Dolnego Śląska do funkcjonowania bez wsparcia środków unijnych, który to okres dla Polski rozpocznie się po 2020 r. W tym celu planowane jest na najbliższe lata zrealizowanie poza Wrocławiem kilku megaprojektów, by w ten sposób skuteczniej realizować politykę zrównoważonego rozwoju.

Członek zarządu poinformował również o tym, jakie będą priorytety w najbliższej perspektywie finansowej na lata 2014 - 2020, wspomniał o racjonalnym podejściu do wydatkowania pieniędzy unijnych oraz o planach tworzenia wspólnie z naszymi sąsiadami z Czech i Saksonii dużych projektów i sięgania na ich realizację do pozaunijnych źródeł finansowania.

Kolejnymi tematami, które podjęte zostały w pierwszym dniu obrad było ratownictwo medyczne oraz problematyka dotycząca porzuconych pojazdów.

Na zakończenie poseł Marek Łapiński przedstawił zebranym projekt dotyczący podatku ”janosikowego”, polegającego na tym, że województwa o wyższych przychodach będą przekazywały część swoich dochodów na rzecz województw uboższych.

W drugim dniu Konwentu goście wspólnie z pełnomocnikiem starosty ds. lotniska Zdzisławem Kierkiczem, wizytowali teren powojskowego lotniska w Oleśnicy, które niebawem stanie się własnością powiatu.

Stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zwanej potocznie regulacją korzystania i płacenia „janosikowego”

/ip/

 

 

 

 

 

powrót do aktualności

2012-07-11 Przeslij link Wyświetleń: 1409

DANE KONTAKTOWE:

Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
ul. J. Słowackiego 10
 56- 400 Oleśnica

tel. 71 314 01 14
tel. 71 314 01 11
fax 71 314 01 10

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Starostwa Powiatowego w Oleśnicy

bierutów bądź dziadowa gmina herb kłoda miasto międzybórz oleśnica sprostowania starosta syców twardogóra współpraca wydziały biblioteka dokumenty dożynki flaga geodezja komisje koncert koncerty konsumentów odpowiedzi oświadczenia powiat prasowe projekty przdszkole przetargi przygotowany publiczne rada rekrutacja rzecznik sesja starosta starostwo wicestarosta zamówienia zarząd

Wykonanie: eMKA Interactive (c) 2007-2015