Annabelle Lane Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
Strona Projektów Unijnych w Starostwie Powiatowym w Ole?nicy Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Powiat Oleśnicki Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Oficjalny Kanał
START  |   CIASTECZKA-INFORMACJE  |   MAPA STRONY  |   KONTAKT
Wysoki kontrast
Logo Powiatu Trasy rowerowe
 
Powiat
Starostwo
Edukacja
Turystyka
Akty prawne
Inwestycje
Apteki

Uczczono profesora z Oleśnicy

130 lat temu w Oleśnicy urodził się profesor Antoni Cieszyński, światowej klasy autorytet w dziedzinie stomatologii. Z tej okazji zorganizowana została uroczystość, w której uczestniczyli potomkowie uczonego, przedstawiciele środowisk medycznych, samorządowych oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lwowa. Władze powiatu reprezentowali wicestarosta Sławomir Pytel, przewodniczący rady Walerian Pietrzak  i naczelnik Malgorzata Iwańska.

Galeria zdjęć z uroczystych obchodów

Pierwsza część obchodów zainaugurowana została w Sali Rycerskiej Zamku Oleśnickiego. Burmistrz Jan Bronś powitał wszystkich zgromadzonych gości, a słowa szczególnych podziękowań za przybycie, skierował do rodziny profesora oraz do rektora i naukowców z wrocławskiej Akademii Medycznej.

Następnie słowa powitania wyraziła zebranym Jowita Tomaszewska, dyrektor OHP w Oleśnicy. Kolejnym punktem uroczystości był referat poświęcony pamięci profesora, wygłoszony przez dr Barbarę Bruziewicz – Mikłaszewską. Po nim głos zabrała najstarsza wnuczka profesora, która opowiedziała kilka anegdot z życia swego dziadka. Całość zakończył krótki program artystyczny w wykonaniu dwóch uczennic PSM I st.w Oleśnicy.

Dalsza część uroczystości została przeniesiona na oleśnicki rynek, gdzie pod tablicą upamiętniającą profesora, tuż przy aptece "Pod Orłem", zebrała się rodzina, delegacje oleśnickich szkół, Urzędu Miasta Oleśnicy, Starostwa Powiatowego w Oleśnicy, Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, profesorowie Akademii Medycznej, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i mieszkańcy Oleśnicy.

Po przemowie burmistrza, tematem której były zasługi profesora, złożone zostały kwiaty pod tablicą. 

***

Profesor Antoni Cieszyński urodziła się 31 maja 1882 r. w Oleśnicy. Jego ojciec był najprawdopodobniej pracownikiem apteki Pod Orłem, mieszczącej się w rynku. A. Ciszyński studiował w Monachium i Berlinie i w 1905 r. uzyskał dyplom lekarza dentysty. W 1907 r. opracował pierwszy w świecie „Atlas radiologiczny zdjęć dentystycznych”, był też współautorem trzytomowego podręcznika rentgenoterapii, dotyczącego wszystkich gałęzi medycyny. W 1926 r. wydał własny podręcznik radiologii stomatologicznej. W 1913 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym i założył na Uniwersytecie Lwowskim Instytut Dentystyczny (drugi w Polsce, po działającym na Uniw. Jagiellońskim). Profesor A. Cieszyński posiadał ogromny dorobek naukowy i cieszył się wielkim autorytetem.

30 czerwca 1941 r. wojska niemieckie wkroczyły do Lwowa, tuż po tym profesor został aresztowany przez żołnierzy ukraińskiego batalionu „Nachtigal” razem z innymi 22 polskimi profesorami. Łącznie 44 osoby. Wszyscy zostali rozstrzelani o świcie 4 lipca 1041 r. na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie.

/ip/

 

 

 
 
powrót do aktualności

2012-06-01 Przeslij link Wyświetleń: 1372

DANE KONTAKTOWE:

Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
ul. J. Słowackiego 10
 56- 400 Oleśnica

tel. 71 314 01 14
tel. 71 314 01 11
fax 71 314 01 10

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Starostwa Powiatowego w Oleśnicy

bierutów bądź dziadowa gmina herb kłoda miasto międzybórz oleśnica sprostowania starosta syców twardogóra współpraca wydziały biblioteka dokumenty dożynki flaga geodezja komisje koncert koncerty konsumentów odpowiedzi oświadczenia powiat prasowe projekty przdszkole przetargi przygotowany publiczne rada rekrutacja rzecznik sesja starosta starostwo wicestarosta zamówienia zarząd

Wykonanie: eMKA Interactive (c) 2007-2015