Annabelle Lane Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
Strona Projektów Unijnych w Starostwie Powiatowym w Ole?nicy Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Powiat Oleśnicki Starostwo Powiatowe w Oleśnicy - Oficjalny Kanał
START  |   CIASTECZKA-INFORMACJE  |   MAPA STRONY  |   KONTAKT
Wysoki kontrast
Logo Powiatu Trasy rowerowe
 
Powiat
Starostwo
Edukacja
Turystyka
Akty prawne
Inwestycje
Apteki

Brazylijska Polonia w Oleśnicy

Goście z Brazylii 17 maja odwiedzili starostwo i zwiedzili Oleśnicę. W najbliższą sobotę kończy się ich trwająca prawie 2 tygodnie wizyta, podczas której zwiedzili Polskę wzdłuż i wszerz. Oleśnica była jej przedostatnim etapem. O powiecie, jego historii i symbolach oraz o swej pracy opowiadał im starosta Zbigniew Potyrała. Na zakończenie spotkania obdarował pamiątkami.

Galeria zdjęć z wizyty

Osiemnastoosobowa delegacja Polonii Brazylijskiej z Dom Feliciano w stanie Rio Grande do Sul, na południu Brazylii przyjechała do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Polskich Przyjaciół Brazylijskich Gaucho, utworzone w 2011 r. przez grupę mieszkańców Dolnego Śląska, które reprezentowała pani Teresa Lis –Pieńkowska, obecna również wraz z Polonią w Oleśnicy.

Współpraca partnerska między regionami zapoczątkowana została w 2005 r. przez zarząd województwa dolnośląskiego. Obecnie kontynuowana jest ze strony polskiej przez Stowarzyszenie oraz brazylijskiej przez Marcio Rosiaka, radnego miasta Dom Felicjano, gdzie mieszka wielu potomków polskich emigrantów, którzy osiedlili się tam ponad 100 lat temu. Taki przyjazd do Polski radny zorganizował już po raz trzeci.

Tegoroczna wizyta trwała od 7 maja i rozpoczęła się w Warszawie. Następnie cała grupa udała się w dalszą podróż po Polsce. Na początek Częstochowa i klasztor jasnogórski,dalej Ojcowski Park Narodowy, Wieliczka, Kraków, Wadowice, Oświęcim/Brzezinka, Zakopane, Opole, Wrocław, Oleśnica i na koniec z powrotem Warszawa, z której w sobotę 19 maja rano wylatują do Amsterdamu, a stamtąd prosto do Brazylii.

W Oleśnicy goście w towarzystwie przewodnika pana Kazimierza Bruzdewicza mieli okazję poznać dwa oblicza miasta: zabytkowe (bazylika mniejsza oraz zamek oleśnicki) oraz nowoczesne obiekty rekreacyjno-sportowe (hala sportowa i kompleks rekreacyjny nad stawami), a także Miejski Ośrodek Kultury i Sportu.

Zaledwie 2 godziny jakie goście mieli do dyspozycji, wystarczyły by rozbudzić w nich prawdziwy zachwyt i ciekawość miastem, jego historią i architekturą. Dyskutowali, dopytywali, fotografowali i nie kryli swojego wielkiego zauroczenia.

Pobyt zakończył się  uroczystym obiadem w Restauracji Perła. Uczestniczył w nim starosta Zbigniew Potyrała, który wyraził swoje podziękowania gościom za złożoną wizytę i zaprosił do ponownego odwiedzenia powiatu, ale tym razem na dłużej. Obiad był także okazją do świętowania  71. urodzin księdza Marcelino Stelmaszczyk Sivinskiego.

Przedstawiciele Polonii Brazylijskiej goszczący w Oleśnicy: ksiądz Marcelino Stelmasczyk Sivinski, Dionísio Stelmasczyk Sivinski, Maria Sivinska Bobrowski, Lídia Sivinska Goldas, Jose Darcy Kubiczewski, Luiz Antonio Bara, Aleixo Wolowski Studzinski, Edson Janowik Pankowski, Denise Halinski, Helmut Rout, Teresa Szczesny Rout, Edward Kornalewski klovan da Silva, Leandro Soccoloski Putti, Marcio Rosiak, Danieli Szymanski Rosiak, João Fernando Bonczynski, Maria Gilsa Rodrigues Bonczynski, Fernada Rodrigues Bonczynski.

/ip/

 

powrót do aktualności

2012-05-18 Przeslij link Wyświetleń: 1459

DANE KONTAKTOWE:

Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
ul. J. Słowackiego 10
 56- 400 Oleśnica

tel. 71 314 01 14
tel. 71 314 01 11
fax 71 314 01 10

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Starostwa Powiatowego w Oleśnicy

bierutów bądź dziadowa gmina herb kłoda miasto międzybórz oleśnica sprostowania starosta syców twardogóra współpraca wydziały biblioteka dokumenty dożynki flaga geodezja komisje koncert koncerty konsumentów odpowiedzi oświadczenia powiat prasowe projekty przdszkole przetargi przygotowany publiczne rada rekrutacja rzecznik sesja starosta starostwo wicestarosta zamówienia zarząd

Wykonanie: eMKA Interactive (c) 2007-2015